Inici
El Club
Escola de Vela
Navega!
Activitats
Links
El Temps
EurILCA Master 2023
Notícies
Galeria de Fotos
Telèfons d'Interés
Agenda
Contacte
Segueix-nos a:
Home El Club Història
Historia del Nostre club

fundadors_cvc.jpg El nostre Club va ser fundat l'any 1947 per en Frank Keerl, en Rafa Jiménez i en Josep Mª Juanola amb la idea bàsica de fomentar la vela i organitzar regates, i així ho ha estat fent al llarg dels seus anys de vida. Seguint amb l'esperit fundacional, l'any 1969 l'Enric Cusí i en Carles Jové varen crear l'escola de vela que segueix funcionant i amb molt d'èxit, aquest any, per exemple, hi han hagut 151 cursillistes. Per altra banda, i sempre en pro de la vela, s'han anat organitzant diversos esdeveniments nàutics.
Les nostres flotes de competició han anat variant amb el pas del temps. Es va començar amb els dinguis de 3 metres i desseguida amb els 3 ½, dels quals ni va haver un bé de déu (més de 30 en una època en la que aquí a Calella hi havia poquíssima gent), després es va seguir amb els vauriens, els 420, fins ara que es regateja amb Optimist i Làsser.

Fent referència als esdeveniments especials, a part de les habituals regates socials que hi ha hagut constantment a lo llarg dels anys, vull recordar-ne  alguns de singulars, uns més importants i altres més anecdòtics, però que tots il·lustren la il·lusió i l'interés del Club i dels seus navegants per la vela:

Per exemple:                             

 • EN L'ÈPOCA DEL 3 ½ (una embarcació de només 3 m i 60 cm d'eslora), es va anar fent regata, almenys 2 anys, de CALELLA A S'AGARÓ.
thumb_ding1.4.jpg
 • Es va organitzar també una regata a la LLUM DE LA LLUNA
 • Primer en 3 ½ i després en vauriens es va organitzar sent pioners a Catalunya i probablement en tot mon nàutic, la Copa PLANAS- LES 6 HORES DE VELA.
 • Es va organitzar, durant dos anys, una TROBADA INTERNACIONAL DE VAURIENS amb la participació dels campions del mon d'aquell moment.
 • També es va organitzar un CAMPIONAT DE CATALUNYA JUVENIL DE VAURIENS
 • Sota la iniciativa del Sr. Antoni Pelegrí (al que volem recordar d'una manera molt especial ja que ha mort fa pocs mesos) s'han organitzat, ja amb la d'aquest any, 36 edicions del TROFEU TONI PELEGRI de 420, regata incorporada en el calendari de la Federació Catalana de Vela.
 • Es va participar en un campionat INTERCLUBS DE LA COSTA BRAVA D'OPTIMIST, en el que cada Club organitzava una prova.
 • També es va organitzar, la 1ª COPA ESPANYA DE LÀSER, campionat oficiós d'Espanya, perquè la Federació no volia homologar aquesta embarcació. S'ha de dir que a pesar de les reticències que tenia la Federació en aquells moments,  el Làser és actualment classe olímpica.
 • L'any 2002, a l'Abril, es va organitzar una prova puntuable pel Campionat de creuers First Class
 • Des de fa ja dos anys, hem vingut organitzant el Trofeu Calella de Palafrugell, una de les sèries de l'Euro Laser Masters Cup.
Per altra banda, podem dir amb molta satisfacció que de LA PEDRERA DEL CLUB VELA CALELLA han sorgit molts navegants que han aconsseguit fites molt altes. Segur que me'n deixo algun i ja demano excuses per endavant:

 • Hem tingut diversos PRE-OLIMPICS, com el Sr. Manuel Juanola (Snipe) ànima i esperit impulsor de la fundació del nostre Club i del qual en va ser el primer president. També van ser pre-olímpics l'Enric Masdevall (F.D.), en Carles Masdevall (Finn), en Pitus Jiménez (Finn) i en Perico Jiménez  en Finn i en Dragon.
 • -         Tenim dos navegants de regates TRANS-OCEÀNIQUES: en Tomàs Gallart (una regata de la Volta al Mon i una Parmelia) i en Jordi Blanc (dues regates de la Volta al Mon)
 • Per altra banda, en Xavier Penas ha participat com a tripulant en la regata de més alt nivell del mon, com és la COPA AMÈRICA.
I referint-nos a campionats aconseguits per consocis nostres, podem esmentar:

 • Dos campions del món: Andor Serra (F.D.) i Carles Masdevall (Làsser-Veterans)
 • Tres classificats en tercer lloc en uns campionats d'Europa: Tito Jiménez (Dragon), Andor Serra (F.D.) i Joan Salamé (Europa) ara fa pocs dies.
 • Diversos campions d'Espanya: Sr. Manuel Juanola (Snipe), Tomás Moret (fill) (420) 2 cops, Josep Mª Juanola (cruers) 2 cops, Andor Serra (F.D.), Carles Masdevall (F.D.), Pitus Jiménez (F.D.), Perico Jiménez (creuer), Alejandro Hoffert (Europa per equips) i com a tripulants de creuers, Enric Masdevall  5 vegades, i també Tito Jiménez, Pitus Jiménez, Jordi Costa, Coque Calvera, Jaume Puig, Ramom Calvera, Nacho Puig
 •  Hem tingut, també uns quants campions de Catalunya: En Tomàs Moret (420) 3 cops, en Josep Mª Juanola (creuers) 2 cops, en Xavier Penas (Europa) 2 cops, en Mario Sol (Vaurien), en Perico Jiménez (Vaurien), Tito Jiménez (Dragon i Snipe), Rafa Jiménez (Snipe), Tatalo Jiménez (Làser), Ruben Serra (Finn), la Mariona Cusí (Vaurien), Pitus Jiménez (Finn), Carles Masdevall (Finn), i la Maria Salamé (Europa) ara fa pocs mesos.
 • I posats a dir, podem dir, que durant molt de temps, i encara actualment una part important de les tripulacions de competició de creuers són gent que va començar a anar a la vela al nostre Club

El Club Vela Calella, a part de la vela, ha tingut i té altres activitats importants dignes de ser destacades:

 • Fa anys es va organitzar una cursa de natació de les Formigues a Calella.
 • També diverses mini-maratons de Palamós a Calella.
 • Campionats de petanca.
 • Campionats de Bridge.
 • Gimcanes de bicicletes.
 • Campionats de Domino.
 • Concursos infantils de dibuix.
 • Campionats d'escacs.
 • Trobada d'embarcacions de vela de Ràdio Control.

Algunes d'aquestes activitats actualment no s'organitzen, però estem mirant de ressuscitar-les. S'ha de ressaltar que altres, com el domino, segueixen amb total plenitud.

Bé, anant als orígens del Club, vàrem fer fer un plafó metàl·lic, que està penjat en el nostre local, en el que es recorden els seus fundadors, el primer president que va ser el Sr. Manuel Juanola, ànima i esperit impulsor de la fundació del nostre Club i els membres de la primera Junta, en la que es troben les persones que realment van ajudar a impulsar la seva creació i a posar-lo en marxa.

I repassant també la nostra història voldria fer memòria dels presidents anteriors: Manuel Juanola, Albert Jiménez, Josep Mª Puig, Manuel Casals, Teodor Serra i Joaquim Clavaguera.