Història del nostre club

El nostre Club va ser fundat l’any 1947 per en Frank Keerl Pla, en Rafa Jiménez Pujadas i en Josep Mª Juanola Massa amb la idea bàsica de fomentar la vela i organitzar regates, i així ho van estar fent al llarg dels seus anys de vida. Seguint amb l’esperit fundacional, l’any 1969 l’Enric Cusí i en Carles Jové van crear l’escola de vela que segueix funcionant i amb molt d’èxit.

Les nostres flotes de competició han anat variant amb el pas del temps. Es va començar amb els dinguis de 3 metres, seguidament amb els 3 ½, dels quals ni va haver un bé de déu (més de 30 en una època en la que aquí a Calella hi havia poquíssima gent), després es va seguir amb els vauriens, els 420, , els Optimist i fins ara que es regateja amb Làsers, Làsers Pico i Gambes.

Fent referència als esdeveniments especials, a part de les habituals regates socials que hi ha hagut constantment al llarg dels anys, vull recordar-ne alguns de singulars, uns més importants i altres més anecdòtics, però que tots il·lustren la il·lusió i l’interès del Club i dels seus navegants per la vela:

 • EN L’ÈPOCA DEL 3 ½ (una embarcació de només 3 m i 60 cm d’eslora), es va anar fent regata, almenys 2 anys, de CALELLA a S’AGARÓ.
 • Es va organitzar també una regata a la LLUM DE LA LLUNA.
 • Primer en 3 ½ i després en Vauriens es va organitzar, sent pioners a Catalunya i probablement en tot mon nàutic, la Copa PLANAS- LES 6 HORES DE VELA.
 • Es va organitzar, durant dos anys, una TROBADA INTERNACIONAL DE VAURIENS amb la participació dels campions del món d’aquell moment.
 • També es va organitzar un CAMPIONAT DE CATALUNYA JUVENIL DE VAURIENS.
 • Sota la iniciativa del Sr. Antoni Pelegrí (al que volem recordar d’una manera molt especial) s’ha organitzat, des de l’any 1967, el TROFEU TONI PELEGRI primerament de 420 i actualment amb Làsers i Làsers Pico, convertint-se en la regata més antiga celebrada ininterrompudament de l’estat.
 • Es va participar en un campionat INTERCLUBS DE LA COSTA BRAVA D’OPTIMIST, en el que cada Club organitzava una prova.
 • També es va organitzar, la 1ª COPA ESPANYA DE LÀSER, campionat oficiós d’Espanya, perquè la Federació no volia homologar aquesta embarcació. S’ha de dir que a pesar de les reticències que tenia la Federació en aquells moments, el Làser és actualment classe olímpica.
 • L’any 2002, a l’Abril, es va organitzar una prova puntuable pel Campionat de creuers First Class.
 • Des del 2006, hem vingut organitzant el Trofeu Calella de Palafrugell, una de les sèries de l’abans Euro Làser Màsters Cup i actualment anomenat per un canvi de classe, EurILCA MÀSTER. Regata internacional adreçada a majors de 30 anys.

Per altra banda, podem dir amb molta satisfacció que del PLANTER DEL CLUB VELA CALELLA han sorgit molts navegants que han aconseguit fites molt altes. Segur que me’n deixo algun i ja demano excuses per endavant:

 • Hem tingut diversos PRE-OLÍIMPICS, com el Sr. Manuel Juanola (Snipe) ànima i esperit impulsor de la fundació del nostre Club i del qual en va ser el primer president. També van ser pre-olímpics l’Enric Masdevall (Flying Dutchman), en Carles Masdevall (Finn), en Pitus Jiménez (Finn) i en Perico Jiménez en Finn i en Dragon.
 • Tenim dos navegants de regates TRANS-OCEÀNIQUES: en Tomàs Gallart (una regata de la Volta al Món i una Parmèlia), en Jordi Blanc (dues regates de la Volta al Món), l’Albert Bargués (participant a la Barcelona World Race 2007-2008), l’Aleix Gelabert (participant a la Barcelona World Race 2014-2015) i la Pilar Pasanau (ha participat en 4 edicions de les regata Mini Transat: 2013, 2015, 2017 i 2021).
 • Per altra banda, en Xavier Penas va participar com a tripulant en la regata de més alt nivell del mon, com és la COPA AMÈRICA.

I referint-nos a campionats aconseguits per consocis nostres, podem esmentar:

 • Dos campions del món: Andor Serra (Fly Dutchman), Carles Masdevall (Làser-Veterans) i Perico Jiménez (Finn Legend).
 • Tres classificats en tercer lloc en uns campionats d’Europa: Tito Jiménez (Dragon), Andor Serra (Flying Dutchman) i Joan Salamé (Europa).
 • Diversos campions d’Espanya: Sr. Manuel Juanola (Snipe), Tomás Moret (fill) (420) 2 cops, Josep Mª Juanola (creuers) 2 cops, Andor Serra (Flying Dutchman), Carles Masdevall (Flying Dutchman), Pitus Jiménez (Flying Dutchman), Perico Jiménez (creuer), Alejandro Hoffert (Europa per equips) i com a tripulants de creuers, Enric Masdevall 5 vegades, i també Tito Jiménez, Pitus Jiménez, Jordi Costa, Coque Calvera, Jaume Puig, Ramom Calvera, Nacho Puig.
 • Hem tingut, també uns quants campions de Catalunya: En Tomàs Moret (420) 3 cops, en Josep Mª Juanola (creuers) 2 cops, en Xavier Penas (Europa) 2 cops, en Mario Sol (Vaurien), en Perico Jiménez (Vaurien), Tito Jiménez (Dragon i Snipe), Rafa Jiménez (Snipe), Tatalo Jiménez (Làser), Ruben Serra (Finn), la Mariona Cusí (Vaurien), Pitus Jiménez (Finn), Carles Masdevall (Finn), i la Maria Salamé (Europa)
 • I posats a dir, podem dir, que durant molt de temps, i encara actualment una part important de les tripulacions de competició de creuers són gent que va començar a anar a la vela al nostre Club

El Club Vela Calella, a part de la vela, ha tingut i té altres activitats importants dignes de ser destacades:

 • Fa anys es va organitzar una cursa de natació de les Formigues a Calella.
 • També diverses mini-maratons de Palamós a Calella.
 • Campionats de petanca.
 • Campionats de Bridge.
 • Gimcanes de bicicletes.
 • Campionats de Domino.
 • Concursos infantils de dibuix.
 • Campionats d’escacs.
 • Trobada d’embarcacions de vela de Ràdio Control.
 • Trobada de col·leccionistes de bosses de sucre.
 • Conferències.

Algunes d’aquestes activitats actualment no s’organitzen, però estem mirant de ressuscitar-les. S’ha de ressaltar que altres, com el domino, segueixen amb total plenitud.

Bé, anant als orígens del Club, vàrem fer un plafó metàl·lic, que està penjat en el nostre local, en el que es recorden els seus fundadors, el primer president que va ser el Sr. Manuel Juanola, ànima i esperit impulsor de la fundació del nostre Club i els membres de la primera Junta, en la que es troben les persones que realment van ajudar a impulsar la seva creació i a posar-lo en marxa.

I repassant també la nostra història voldria fer memòria dels presidents anteriors: Manuel Juanola, Albert Jiménez, Josep Mª Puig, Manuel Casals, Teodor Serra, Joaquim Clavaguera i Joan Alsina.
.